sobota, 3 stycznia 2015

Oszczędzanie na jedzeniu

Oszczędzanie na jedzeniu, tego rodzaju oszczędzanie należy traktować ostrożnie ażeby nie popaść w niedożywienie. Mianowicie, na jedzeniu da się oszczędzić ale nie można doprowadzić do sytuacji w której będziemy jeść niezdrowo lub będziemy wręcz niedożywieni. Sprawa wygląda natomiast tak że produkty niezdrowe są często drogie, chociażby ze względu na ich proces produkcji. Załóżmy takie słodycze, które mają w sobie mnóstwo szkodliwych substancji. Są to tak zwane produkty przetworzone, które powodują wiele chorób. Z pewnością możemy je odłożyć.

Co dalej, w pierwszej kolejności odłożyliśmy słodycze, to teraz trzeba się zastanowić czego tak naprawdę potrzebuje człowiek. 50% zapotrzebowania to węglowodany, białko i tłuszcz to w granicach 25-30%. Jak widać białko jest ważne dlatego też musimy dbać o to, ażeby spożywać produkty białkowe. W tej kwestii możemy zaoszczędzić. Drób jest tani i zdrowy, najlepiej zjadać więcej produktów drobiowych niż wieprzowych. W Polsce statystycznie ludzie więcej zjadają wieprzowiny, wręcz jedzą jej za dużo co prowadzi również do chorób, złego samopoczucia. Należy także jeść ryby, aczkolwiek trzeba się skupić na gatunkach które są ubogie w rtęć. Tutaj tez dobra informacja, gatunki takie jak śledź, nie są w cale takie drogie, a nie zawierają dużo rtęci. W zasadzie to można jeść śledzie codziennie, oczywiście nie w dużych ilościach ale 50 gram nie zaszkodzi.

Donut, Kropi, Lukierze Czekoladowym
ciastko

Teraz przejdźmy dalej, co jeśli chodzi o tłuszcze, jest są one w wielu produktach, ale nie zapominajmy o nich, gdyż bez nich nie odbędą się ważne procesy w organizmie. Trzeba pamiętać najlepiej o masłach, oliwie z oliwek, te produkty nie dadzą wiele zaoszczędzić, po prostu trzeba je zjadać w odpowiednich ilościach, drogie również nie są.

Jeśli chodzi o węglowodany, to wspomniałem już o słodyczach, generalnie zdrowiej jest jeść węglowodany złożone, czy można w ten sposób oszczędzać. W sumie to nie jest aż taka różnica pomiędzy ryżem białym, czy brązowym, na pewno owoce i ich zdrowe składniki są przereklamowane. W zamian można jeść warzywa, które nie są takie drogie a są świetnym dodatkiem do mięsa. Tak więc warto zwrócić na te produkty, które wspomniałem w tym wpisie. Nie będzie z tego naprawdę dużo, bo na jedzeniu jest najtrudniej zaoszczędzać z wszystkiego, gdyż nie da się oszukać braku składników odżywczych.

Miska Owoców, Cytrusowych, Banan, Miska 
owoce

Co jeszcze można o tym powiedzieć, nie warto kupować produktów, które są specyficzne, choćby owoce morza, na takim czymś na pewno nie oszczędzimy a jeśli chodzi o jakość to często można się zawieść. Przede wszystkim można zaoszczędzić na mięsach, po prostu trzeba zamienić te droższe na tańsze, urozmaicić bardziej dietę w tym kontekście, a pamiętajmy że drogie mięso nie jest zdrowe więc nic nie tracimy w tym sensie.

Jeżeli oczywiście ktoś chce to da się oszczędzić bardziej na jedzeniu, aczkolwiek może to się przyczynić do osłabienia organizmu  i z tego powodu będziemy mniej wydajnie wykonywać inne rzeczy co na pewno nie przybliży nas do niezależności finansowej. Głodny człowiek musi więcej spać, jest rozdrażniony, wykonuje czynności zdecydowanie mniej efektywniej, nie ma zainteresowań, jest ospały i mogą mu się przytrafić choroby, a co za tym idzie to kolejne niepotrzebne wydatki na leki, z których ciężko wyjść. Leki są bardzo drogie, także zdrowe odżywianie to inwestycja w zdrowie, chory człowiek marnuje mnóstwo pieniędzy na leki, zdrowy nie potrzebuje leków, a to że trzeba dostarczyć organizmowi składników odżywczych to inna sprawa.