piątek, 9 stycznia 2015

Zarabiaj na wodzie i prądzie

Teraz skupie się na powszechnych metodach, które są często używane przez ludzi w dzisiejszych czasach, żeby zaoszczędzić pieniądze. Mianowicie, jak zużywać mniej prądu oraz mniej wody. Niestety, za wszystko trzeba płacić, wcale nie są to małe pieniądze ale jak tutaj żyć bez wody, czy też może bez prądu. Raczej mało znajdziemy takich osób, które nie używają ani prądu ani wody, choć z pewności niestety i takie też się znajdą. Mowa oczywiście o bezdomnych ale to jest już inny temat.

Więc, co zrobić żeby zużywać mniej wody. Jak wiadomo, najpierw trzeba się zastanowić gdzie leży nasz problem, to znaczy kiedy zużywamy najwięcej wody. Osobiście mogę doradzić, że mnóstwo wody jest marnowane, jeśli mamy swój ogród i podlewamy go. No tak, ale przecież jeśli nie będziemy podlewać kwiatów, to nie będziemy się nimi mogli długo cieszyć. W takim razie co możemy zrobić, żeby było inaczej. Należy zaopatrzyć się w "deszczówkę". Mam na myśli wodę, która spada w postaci deszczu. Wtedy możemy spokojnie zasilić w wodę nasze kwiaty czy też drzewa ozdobne w upalne dni. W drugiej kolejności należy wspomnieć o myciu naczyń. Warto rozwiązać to w sposób taki, aby zainwestować w zmywarkę. Z pewnością będziemy mieli lepiej umyte naczynia, mniej się natrudzimy, a w dodatku stracimy mniej wody. Można również korzystać z woreczków foliowych, które będziemy używać jednorazowo i dzięki temu wyjdziemy dużo oszczędniej. Oprócz tego pozostaje jedna z istotnych kwestii, co prawda okaże się ona kontrowersyjna dla niektórych. Ale mnóstwo wody jest marnowanej w trakcie kąpieli, na pewno mniej gdy się bierze prysznic. Jednak również wtedy marnujemy dużo wody. Tak więc, chcesz oszczędzać, ogranicz kąpiele i prysznic. Są to trzy sytuacje, w czasie których marnuje się mnóstwo wody, na szczęście nie jest powiedziane iż nie jesteśmy ich zmienić w taki sposób, aby zaoszczędzić na wodzie. Potencjał w wodzie tkwi jednak dużo większy, można również ograniczyć pranie w pralce, ona niestety też przyczynia się to dużej utraty wody.

Shanghai, Krajobrazy Miejskie, Bund 
woda i oświetlenie

Mianowicie, co jeśli chodzi o prąd. Tutaj kwestia jest trochę inna, gdyż żeby oszczędzać na prądzie, musimy zrozumieć które urządzenia zabierają go najwięcej, co powoduje największe opłaty. Jak wiadomo można do sprawy podejść dość drastycznie i zamiast lamp, używać świeczek. Jednak myślę że lepszym rozwiązaniem będą żarówki energooszczędne oraz takie które maja niską moc. W zasadzie nie potrzebujemy dużo światła, spokojnie można zamontować więcej Watt tam gdzie pracujemy, ale po co w takich miejscach jak kuchnia czy też łazienka. Wiadoma sprawa to ograniczyć radio i telewizor, możemy za to korzystać z  laptopa, a w zasadzie to lepszym rozwiązaniem będzie tablet. Myślę, że w taki prosty sposób jesteśmy w stanie zmniejszyć wydatki za prąd i kilkakrotnie.

Powyższe sposoby z pewnością obniżą w jakiś sposób standardy życiowe, ale oszczędności wynikające z tych metod mogą być naprawdę spore.