środa, 7 stycznia 2015

Porady jak zmienić swoje nastawienie

Porady jak zmienić swoje nastawienie, aby łatwiej przyszło nam oszczędzać. Zacznijmy od tego, że wszystko to może mieć zastosowanie tylko w jednym przypadku. Mianowicie, jeżeli ktoś chce zacząć oszczędzać, musi sobie postanowić taki cel. Wtedy będzie możliwa zmiana nastawienia.

Więc co robić, żeby można było zacząć oszczędzać. Tak więc, w pierwszej kolejności musimy zdać sobie sprawę z tego, czy jesteśmy naiwni czy też nie. Może to się wydać dziwne, ale trzeba odpowiedzieć sobie na parę pytań. Czy często ulegamy jakimś ofertom, z których nie jesteśmy zadowoleni? Czy wydajemy pieniądze, których potem bardzo żałujemy? Czy często żałujemy swoich decyzji, ponieważ popełniliśmy je za szybko? Jeśli odpowiemy sobie na te pytania, to jesteśmy sobie w stanie uświadomić, czy zachowujemy się asertywnie czy też może ulegle. A co za tym idzie czy jesteśmy naiwni czy też nie. Jeśli  żałujemy często swoich decyzji, ulegamy często, nie zachowujemy się w sposób asertywny, nie mamy swojego zdania, nie potrafimy negocjować, często słyszymy, że ktoś mówi o nas negatywnie, a my ne reagujemy na to, to niestety musimy to zmienić, żeby zaprzestać tych działań.

Kręta Droga, Drogi, Podróży 
nie wszystko jest łatwe

W jaki sposób to zrobić? Więc musimy zdać sobie sprawę z tego, iż potrzebujemy walczyć z naszymi wadami, i w każdym momencie kiedy mamy do czynienia z sytuacją, w której możemy stracić, ktoś coś nam oferuje, to spróbujmy zachować się inaczej, odmówmy. Jeżeli się przełamiemy, będzie to pierwszy krok do zmian na lepsze, wtedy będziemy w stanie zmienić swoje zachowanie w innych sytuacjach. Zawsze zaczynajmy od małych rzeczy i zawsze stopniowo budujmy swój sukces. Tylko w taki sposób można do czegoś dojść i pozwolić sobie na zwycięstwo. Kolejna sprawa to nie musimy przy tym się irytować, nie poprawi to naszej sytuacji, aczkolwiek może jeszcze pogorszyć. Więc nie możemy zachowywać się w sposób wulgarny, dobrym przykładem jest tutaj zjawisko jakie miało miejsce po katastrofie samolotu z prezydentem Kaczyńskim, wtedy to mieliśmy do czynienia z wulgarną i prymitywną próbą zachowania. Jak to się zakończyło? Mianowicie, nic tym nikt nie wygrał, a nastawił się na pośmiewisko i przegraną.

Jak widać zmiana zachowania na asertywne oraz przestanie byciem naiwnym to ważny krok by móc zacząć oszczędzać. Co potem? Lub co jeśli nie jesteśmy naiwni? Mianowicie, bycie asertywnym pozwala na wiele rzeczy, potem wystarczy tylko coś postanowić, a zachowując się asertywnie będziemy w stanie to osiągnąć. Tak więc jest to klucz do sukcesu, do tego żeby osiągnąć swój cel i móc zacząć myśleć o oszczędzaniu.